Innomentarium osallistui LFT-päivään

Lääketieteellisen fysiikan ja tekniikan yhdistyksen LFT-päivä pidettiin Oulussa 9.2.2023. Innomentarium osallistui tapahtumaan omalla osastolla ja yrityksen tuotekehityksen vetäjä Angelos Fylakis piti tilaisuudessa esitelmän ”Kehitysaskeleita pehmytkudoskuvantamisessa”. Esitystä oli kuuntelemassa reilut sata päiville osallistunutta. Yritysten esityksien lisäksi nuoret tutkijat ja opiskelijat pääsivät esittelemään postereitaan, joista parhaat palkittiin päivän päätteeksi.

LFTY on fyysikoiden, insinöörien ja lääkäreiden yhteinen poikkitieteellinen, aatteellinen ja ammatillinen yhdistys. Se on perustettu vuonna 1968 ja yhdistyksen jäsenmäärä on n. 140. 

Lääketieteen tekniikan koulutus ja tutkimustoiminta ovat oleellinen osa suomalaista terveysteknologiaa ja tukee osaltaan alan yritystoimintaa. Yhteistyö yliopistojen kanssa on ollut Innomentariumille erittäin hedelmällistä ja avannut myös ovia opiskelijoille alan töihin.


Innomentariumin ständillä ohjelmistosuunnittelija Shahrzad Behrouzi ja tuotekehityspäällikkö Angelos Fylakis